single

Seriale online

"Opowieść podręcznej" to telewizyjny serial amerykańskiej produkcji. Głównym twórcą serialu jest Bruce Miller. "Opowieść podręcznej" to luźna adaptacja niezwykle głośnej książki Margaret Atwood o tym samym tytule. Serial ma bardzo feministyczną wymowę i może być interpretowany na wielu płaszczyznach.

"Opowieść podręcznej" to serial online o antyutopijnej przyszłości. Akcja serialu rozgrywa się w Teokratycznej Republice Gileard, której największym problemem jest problem zbyt małej dzietności jej mieszkańców. Główną bohaterką jest podręczna Offred (grana przez Elisabeth Moss). Podręczne w społeczeństwie Teokratycznej Republiki Gileard są kobietami płodnymi, a ich zadaniem jest rodzenie jak największej ilości dzieci. W społeczeństwie tym podręczne są surogatkami dla rodzin, które należą do uprzywilejowanej grupy powiązanych z władzą w republice mężczyzn. Wedle wierzeń podręczne jako jedyne płodne kobiety we wcześniejszym życiu źle się prowadziły, dlatego teraz muszą pełnić służalczą rolę wobec prawdziwych obywateli. Główna bohaterka Offred zamieszkuje w domu wysoko postawionego oficera oraz jego małżonki.

Jej obowiązkiem jest oddawanie się raz w miesiącu komandorowi z nadzieją, że uda jej się zajść w ciążę i urodzić mu potomka. Zapłodnienie najczęściej odbywa się w trakcie bardzo okrutnej ceremonii, podczas której pan domu gwałci podręczną w obecności swojej żony.  Kobieta musi być niezwykle posłuszna, każda próba walki z przyjętymi zasadami może skończyć się dla niej tragicznie - zesłaniem do kolonii karnej, której żadna z podręcznych nigdy nie przeżyła. Bohaterka ma duży problem, by pogodzić się ze swoim losem, zwłaszcza, że kiedyś wiodła zupełnie inne życie, które nagle utraciła. Miała szczęśliwą rodzinę - męża i ukochanego syna, którego siłą jej odebrano. Kobieta stara się jednak przeżyć z nadzieją, że w końcu odnajdzie syna, a cała okrutna dyktatura Gileardu się zakończy. Jednak czy nie są to tylko pobożne życzenia? 

Wszystkie sezony serialu "Opowieść podręcznej" można oglądać online po wykupieniu abonamentu w serwisie HBO GO.